Tag Archives: rotasyon makinesi

Makine Parkuru

Rotasyon ile üretim yapmak için ne tür bir donanıma ihtiyacımız vardır ?

1) Rotasyon Makinesi: Türkiye’de çoğu firma makinelerini kendi imal etmekte. Bunun temel nedeni; rotasyon makinesinin ileri bir teknoloji gerektirmediği şeklinde yaygın olan anlayış. Gerçekten de; temelde 2 eksende dönen bir makine, üretim için yeterli görülmekte. Ancak su deposu haricinde özel bazı ürünler için, makinenin bazı özellikleri haiz olması gerekiyor. Bununla beraber yurtdışından ithal edilen makineler de mevcut.

Proses bölümünün altında Makine çeşitleri ve Makine bölümleri kısımlarından, rotasyon makinesi ile ilgili temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

2) Toz Değirmeni: Rotasyon teknolojisinde hammadde toz olarak kullanılmaktadır. Hammaddeyi direkt toz halinde satın almak mümkün olduğu gibi, granül olarak hammadde alıp bir değirmen ile toz yapmak daha uygun. Çünkü granül hammadde, toz hammaddeye göre  1 tonda ~ 100 €  daha ucuz. Ayrıca renkli üretim yapılmak isteniyor ve boyama işlemi, toz boya ile yapılmak istenmiyorsa, değişik renklerde toz bulmak da bir sorun. Bu nedenle toz değirmeni bir rotasyon tesisinin olmazsa olmazı olarak görülmeli.

3) Ekstrüder: Şayet renkli üretim yapılmak isteniyorsa, hammaddeyi boyamak için bir ekstrüder şart. Her ne kadar toz boya ile boyama işlemi yapılabiliyor olsa da, kaliteli sonuç elde etmek için ekstrüderle boyama yapma yolunu seçmek doğru yöntem olacaktır.

Rotasyon üretimi için bu temel bileşenlere sahip olmak gereklidir. Bununla beraber rotasyonda çoğunlukla büyük ürünler üretildiği için kalıp ve çıkan ürünlerin depolanması için geniş bir yere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle rotasyon üretimi için seçilecek yerde bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.

Rotasyon Üretim Aşamaları

proses_001proses_002Rotasyonda

bir “V” logosu yapmak istediğimizi düşünelim. Bu Vlogosu, içi boş bir plastik olacaktır. Rotasyonda içi dolu bir obje üretemeyiz.

.

——————————————————————————————————————–

proses_003Rotasyon kalıpları hacim kalıbı olarak tanımlanır. V Logosunun kalıbı, 2 parça olacaktır. Kalıp, sac veya alüminyumdan yapılabilir. Bununla beraber bu tarz bir formu alüminyum kalıpta vermek daha rahat olacaktır.

Kalıplar hakkında daha detaylı bilgi için, kalıplar bölümüne bakabilirsiniz.

———————————————————————————————————————————————–

proses_0041. aşama, kalıbın rotasyon makinesine bağlanmasıdır. Kalıbın bir parçası, üretim yapılacak kola monte edilir. İçerisine plastik hammadde toz olarak konulduktan sonra kalıp kapatılır.

Konulan hammaddenin miktarına bağlı olarak ürünün et kalınlığı değişecektir.

Ağırlık = Yüzey alanı x Ürün kalınlığı x hammadde özgül ağırlığı

———————————————————————————————————————————————-

proses_0052. aşamada ürün pişmeye alınır. Bu aşamada kalıp fırına girerek 2 eksende de dönmeye başlar. Eriyen plastik, bu dönme sonucu kalıbın iç yüzeyine sıvanarak kalıbın şeklini almaya başlar. Dönme hızı ürünün geometrisine göre 4-20 devir/dakika arasında olmaktadır. İç ve dış dönüş arasındaki orantı ürün geometrisine göre farklılık göstermekle beraber genelde 1/2 oranındadır.

Isıtma işlemi, kalıbın durumuna ve ürünün et kalınlığına bağlı olarak 15-60 dk. arasında değişebilir.

———————————————————————————————————————————————-

proses_0063. aşama soğutma aşamasıdır. Basit sistemlerde kalıp fırından çıkmaz, aynı ortamda soğutma yapılır. Fakat daha uygun olanı, kolun fırından çıkarak soğutma ortamına alınmasıdır. Kalıp, fan veya su ile soğutulur. Soğutma esnasında da kalıp 2 eksende dönmeye devam eder. Bu işlem de yaklaşık üretim miktarı kadar sürer.

———————————————————————————————————————————————-

proses_0074. ve son aşamada ise, kalıp açılarak içerisinden ürün çıkartılır.

.

.

.

.

.

Rotasyon makine sistemleri hakkında daha detaylı bilgi için makine çeşitleri ve makine bölümleri kısımlarını inceleyebilirsiniz.