Makine Parkuru

Rotasyon ile üretim yapmak için ne tür bir donanıma ihtiyacımız vardır ?

1) Rotasyon Makinesi: Türkiye’de çoğu firma makinelerini kendi imal etmekte. Bunun temel nedeni; rotasyon makinesinin ileri bir teknoloji gerektirmediği şeklinde yaygın olan anlayış. Gerçekten de; temelde 2 eksende dönen bir makine, üretim için yeterli görülmekte. Ancak su deposu haricinde özel bazı ürünler için, makinenin bazı özellikleri haiz olması gerekiyor. Bununla beraber yurtdışından ithal edilen makineler de mevcut.

Proses bölümünün altında Makine çeşitleri ve Makine bölümleri kısımlarından, rotasyon makinesi ile ilgili temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

2) Toz Değirmeni: Rotasyon teknolojisinde hammadde toz olarak kullanılmaktadır. Hammaddeyi direkt toz halinde satın almak mümkün olduğu gibi, granül olarak hammadde alıp bir değirmen ile toz yapmak daha uygun. Çünkü granül hammadde, toz hammaddeye göre  1 tonda ~ 100 €  daha ucuz. Ayrıca renkli üretim yapılmak isteniyor ve boyama işlemi, toz boya ile yapılmak istenmiyorsa, değişik renklerde toz bulmak da bir sorun. Bu nedenle toz değirmeni bir rotasyon tesisinin olmazsa olmazı olarak görülmeli.

3) Ekstrüder: Şayet renkli üretim yapılmak isteniyorsa, hammaddeyi boyamak için bir ekstrüder şart. Her ne kadar toz boya ile boyama işlemi yapılabiliyor olsa da, kaliteli sonuç elde etmek için ekstrüderle boyama yapma yolunu seçmek doğru yöntem olacaktır.

Rotasyon üretimi için bu temel bileşenlere sahip olmak gereklidir. Bununla beraber rotasyonda çoğunlukla büyük ürünler üretildiği için kalıp ve çıkan ürünlerin depolanması için geniş bir yere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle rotasyon üretimi için seçilecek yerde bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.