Rotasyon Üretim Aşamaları

proses_001proses_002Rotasyonda

bir “V” logosu yapmak istediğimizi düşünelim. Bu Vlogosu, içi boş bir plastik olacaktır. Rotasyonda içi dolu bir obje üretemeyiz.

.

——————————————————————————————————————–

proses_003Rotasyon kalıpları hacim kalıbı olarak tanımlanır. V Logosunun kalıbı, 2 parça olacaktır. Kalıp, sac veya alüminyumdan yapılabilir. Bununla beraber bu tarz bir formu alüminyum kalıpta vermek daha rahat olacaktır.

Kalıplar hakkında daha detaylı bilgi için, kalıplar bölümüne bakabilirsiniz.

———————————————————————————————————————————————–

proses_0041. aşama, kalıbın rotasyon makinesine bağlanmasıdır. Kalıbın bir parçası, üretim yapılacak kola monte edilir. İçerisine plastik hammadde toz olarak konulduktan sonra kalıp kapatılır.

Konulan hammaddenin miktarına bağlı olarak ürünün et kalınlığı değişecektir.

Ağırlık = Yüzey alanı x Ürün kalınlığı x hammadde özgül ağırlığı

———————————————————————————————————————————————-

proses_0052. aşamada ürün pişmeye alınır. Bu aşamada kalıp fırına girerek 2 eksende de dönmeye başlar. Eriyen plastik, bu dönme sonucu kalıbın iç yüzeyine sıvanarak kalıbın şeklini almaya başlar. Dönme hızı ürünün geometrisine göre 4-20 devir/dakika arasında olmaktadır. İç ve dış dönüş arasındaki orantı ürün geometrisine göre farklılık göstermekle beraber genelde 1/2 oranındadır.

Isıtma işlemi, kalıbın durumuna ve ürünün et kalınlığına bağlı olarak 15-60 dk. arasında değişebilir.

———————————————————————————————————————————————-

proses_0063. aşama soğutma aşamasıdır. Basit sistemlerde kalıp fırından çıkmaz, aynı ortamda soğutma yapılır. Fakat daha uygun olanı, kolun fırından çıkarak soğutma ortamına alınmasıdır. Kalıp, fan veya su ile soğutulur. Soğutma esnasında da kalıp 2 eksende dönmeye devam eder. Bu işlem de yaklaşık üretim miktarı kadar sürer.

———————————————————————————————————————————————-

proses_0074. ve son aşamada ise, kalıp açılarak içerisinden ürün çıkartılır.

.

.

.

.

.

Rotasyon makine sistemleri hakkında daha detaylı bilgi için makine çeşitleri ve makine bölümleri kısımlarını inceleyebilirsiniz.