Tag Archives: rotasyon ürün

Ürün Özellikleri

Rotasyon ürünlerin temel özellikleri

Rotasyon kalıplama, içi boş plastik ürünler almamızı sağlayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin en bilinen ürünleri su-gıda depoları, tarım-zirai sektöre ait çeşitli ürünler, otomotiv sektörüne ait ürünler, çeşitli oyuncaklar, tekstil depoları gibi ürünlerdir.

Uretim_01

  • Rotasyon teknolojisinde üretimin mantığı, plastik tozun kalıbın içinde dönerek kalıbın iç şeklini almasıdır. Bu nedenle standart bir üretim prosesinde, rotasyonda enjeksiyon ürünlerde kullanılan federler/ince noktaları yapmak mümkün değildir.

Yapılacak olan federlerin de, tozun dönebileceği boşluklara sahip olması gerekmektedir.

Bununla beraber yazı gibi, derinliği az olan girintilerin üretilmesi mümkündür. Ancak, rotasyonda plastik basınçla şekillenmediği için ince bölgelerde mükemmel bir dolgunluk yapması mümkün değildir.

  • Rotasyonda kalıbın içine, dolayısıyla ürünün dış yüzeyine müdahale etmemiz, şeklini belirlememiz mümkündür. Ancak ürünün iç yüzeyine müdahale etmemiz, ürün iç şekline dışından farklı bir şekil, desen, vb. vermemiz mümkün değildir. Her ne kadar belli bölgelerde ısı alım miktarını değiştirmek ve makine dönüş ayarlarını farklılaştırmak gibi yöntemlerle, değişik bölgelerde ürün kalınlıkları kontrol edilebilse de,  temelde rotasyonda ürün et kalınlığı dahil ürün iç yüzeyine müdahale edilmediğini söyleyebiliriz.
  • Rotasyon teknolojisinde önemli bir sorun,ölçü toleransının yüksek olmasıdır. Özellikle mevsimsel değişiklikler, ürünlerin ölçülerinde, %2 gibi yüksek sayılacak sapmalara yol açabilirler. Bu durum, birbirine monte edilecek ürünlerde göz önünde bulundurulmalı ve tasarım sürecinde gerekli tedbirler alınmalıdır.

Rotasyon Üretim Aşamaları

proses_001proses_002Rotasyonda

bir “V” logosu yapmak istediğimizi düşünelim. Bu Vlogosu, içi boş bir plastik olacaktır. Rotasyonda içi dolu bir obje üretemeyiz.

.

——————————————————————————————————————–

proses_003Rotasyon kalıpları hacim kalıbı olarak tanımlanır. V Logosunun kalıbı, 2 parça olacaktır. Kalıp, sac veya alüminyumdan yapılabilir. Bununla beraber bu tarz bir formu alüminyum kalıpta vermek daha rahat olacaktır.

Kalıplar hakkında daha detaylı bilgi için, kalıplar bölümüne bakabilirsiniz.

———————————————————————————————————————————————–

proses_0041. aşama, kalıbın rotasyon makinesine bağlanmasıdır. Kalıbın bir parçası, üretim yapılacak kola monte edilir. İçerisine plastik hammadde toz olarak konulduktan sonra kalıp kapatılır.

Konulan hammaddenin miktarına bağlı olarak ürünün et kalınlığı değişecektir.

Ağırlık = Yüzey alanı x Ürün kalınlığı x hammadde özgül ağırlığı

———————————————————————————————————————————————-

proses_0052. aşamada ürün pişmeye alınır. Bu aşamada kalıp fırına girerek 2 eksende de dönmeye başlar. Eriyen plastik, bu dönme sonucu kalıbın iç yüzeyine sıvanarak kalıbın şeklini almaya başlar. Dönme hızı ürünün geometrisine göre 4-20 devir/dakika arasında olmaktadır. İç ve dış dönüş arasındaki orantı ürün geometrisine göre farklılık göstermekle beraber genelde 1/2 oranındadır.

Isıtma işlemi, kalıbın durumuna ve ürünün et kalınlığına bağlı olarak 15-60 dk. arasında değişebilir.

———————————————————————————————————————————————-

proses_0063. aşama soğutma aşamasıdır. Basit sistemlerde kalıp fırından çıkmaz, aynı ortamda soğutma yapılır. Fakat daha uygun olanı, kolun fırından çıkarak soğutma ortamına alınmasıdır. Kalıp, fan veya su ile soğutulur. Soğutma esnasında da kalıp 2 eksende dönmeye devam eder. Bu işlem de yaklaşık üretim miktarı kadar sürer.

———————————————————————————————————————————————-

proses_0074. ve son aşamada ise, kalıp açılarak içerisinden ürün çıkartılır.

.

.

.

.

.

Rotasyon makine sistemleri hakkında daha detaylı bilgi için makine çeşitleri ve makine bölümleri kısımlarını inceleyebilirsiniz.